browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

V bundě na poušti

hoover-dam
Posted by on 20/06/2013

Ráno jsme vyrazili na Grand Canyon. Čekali nás desítky mil pusté pouště, porostlé snad jen kaktusy. Naším dalším cílem byla vodní přehrada Hoover dam, ležící na hranicích Arizony s Nevadou.

Večer jsme projížděli skrze hlavní centrum Las Vegas a ubytovali se v několil mil vzdáleném kempu Hilltop. Čekalo nás nemilé přivítaní, neboť naše rezervované místo bylo někým obsazené. Navíc se během prvních minut zdálo, že v kempu není nikdo ze správců přítomen. Projeli jsme pro jistotu celým kempem, nenajdeme-li jiné místo, ale vše bylo obsazeno. Naštěstí se tam pak objevili dva zaměstnanci, kteří se nastalou situaci rozhodli vyřešit. Nejdříve se paní šla zeptat lidí, kteří nám obsadili rezervací označné místo, co tady vůbec dělají. Rezervace si údajně nevšimli a jsou tam jen přes noc. Vzhledem k tomu, že neměla chuť je vyhodit a ani jiné místo k dispozici, museli nás nechat spát na místě rezervované původně pro správce kempu, což pro nás nebyl problém. Navíc byla výhoda, že si sami pro sebe nově nalakovali stůl a postavili nový gril, což jsme tak s chutí mohli využít. Zajímavostní byl ještě jeden ze správců kempu. Moc toho nenamluvil a když už něco, nešlo mu vůbec rozumět. Když jsem se pak za tmy pokoušel rozdělat oheň v grilu tekutým podpalovačem, nějak se nadařilo. Uhlí sice nachvíli zahořelo, aby zřejmě to byl spíše efekt onoho podpalovače, než že by uhlí skutečně samo hořelo. Po několik neúspěšných pokusech si nás všiml právě onen správce. Přišel a podíval se čím to zapalujeme. Označil to za nevhodné a daroval nám dvě kapsle z igelitu, naplněné nějakým hořlavým roztokem. Vhodil je na připravené uhlí a podpálil. Igelitový obal jakoby po chvíli prohořel a vytekla z něj tuhá tekutá hmota, která se prolila celým grilem a zapálila vše co vevnitř bylo. Úspěch, řekli jsme si. Pán odešel a mi začali za pár minut grilovat. V oblasti bylo extrémní sucho a u vstupní brány do kempu stál nápis s přísným zákazem rozdělávání otevřených ohňů. A tak se stalo, že během našeho několikminutového grilování, začala rozžhavená tekutina z podpalovače prokápávat dírou v grilu přímo na travnatý suchý porost pod grilem. Tráva okamžitě vzplanula a okolí grilu zachvátily plameny. Před očima mi blesknul nápis na vstupní bráně. Oheň se v tomto počasí může dobře šířit. Posbírali jsme největší kamení co jsme našli po okolí a naházeli na hořící trávu i na místo, kudy neustále ukapával tekutý podpalovač. Současně jsem informoval onoho správce, který když to spatřil, něco zamumlal a odešel. Zdálo se, že ho naše snaha uhasit vzniklý oheň moc nevzrušovala. Přidávali jsme další kameny a oheň se podařilo téměř zadusit. Jediný problém byl, že podpalovač natekl skoro na všechno kamení, co jsme tam naházeli a to začínalo pomalu hořet také. V tu chvíli se objevil správce s kýblem vody a zbylé plameny uhasil. Grilování mohlo pokračovat.

Poslední dny jsme projížděli hodně upoceným počasím. Temploty se pohybovaly nad 35 stupňi. Bylo proto celkem nečekané, že nás sice v horách, ale i tak pořád uprostřed pouště, v noci zastihlo velké snížení teploty, díky čemuž jsme museli přečkat večeři v mikinách a bundách. Kdo by to na poušti čekal.

 

 

V bundě na poušti
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

HTML tags are not allowed.