browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ubytování

Kempování USA

Pokud jste se rozhodli cestovat po Americe, jistě zvažujete možnost, kde se nejlépe ubytovat. Spojené státy nabízejí široké spektrum hotelů, motelů, penzionů, ale jejich cena Vás může nemile zaskočit a zvýšit rozpočet o nezanedbatelnou částku. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že pro naše cestování zvolíme kempování pod stanem.

Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že američané jsou kempující národ, který přespávání ve svých státních či národních parcích miluje.

My jsme přespali celkem v 37 kempech a rádi bychom vám tímto článkem přiblížili – potřebné vybavení pro vás, rezervaci místa, vybavenost kempů, jejich četnost a v neposlední řadě podrobnou tabulku s hodnocením kempů v rámci našeho road tripu.

camp 1551 camp 1554 camp 1553 camp 1552

VYBAVENÍ

Než-li se na cestu vypravíte, zajistěte, aby vaše vybavení bylo skutečně kompletní. Četnost obchodních domů s outdoorovým vybavení je v USA velká a popravdě sežene tam všechno. Doporučujeme před cestou nakoupit vše na jednom místě, protože v případě, že během cest objevíte nevyhovující nebo nefunkční zboží, máte možnost jej pohodlně vrátit.

STAN

Zakoupili jsme stan pro 6 osob, který se stal mezi ostatními luxusním apartmánem. Možná si řeknete, že je to zbytečná investice do velkého monstra, ale nezapomeňte, že stan si můžete v Americe zakoupit o polovinu levněji než u nás.

Výhody: velká místnost, do které se schováte před deštěm, umístění nafukovací postele, všeobecně prospěšná převlékárna, v případě, že vezete židle, máte ložnici a také obývák.

Jedinou nevýhodou je, že takto velký stan jen tak jednoduše nevydýcháte a teplo se v něm udržuje složitěji. Cena našeho stanu se pohybovala kolem 80 dolarů.

washington camp 1542  camp 1547 (1)  camp 1548  camp 1550 camp 1546  camp 1553 (1)

SPACÁKY

Zakoupili jsme značkové spacáky v přepočtu za 600 Kč, a to do nějakých -4 stupňů a POZOR, je to málo. Už v Rocky Mountains je v noci poměrěn chladno i v létě, nemluvě o Aljašce. Do spacáku investujte více, aby vydržel minimálně -10 stupňů.

POSTEL

A zde začíná sága o tom, že přece nepotřebujeme nic než prachobyčejnou karimatku, potom týdny bolestivých zad a následné zakoupení nafukovací postele na Aljašce (POZOR – většina vybavení je zde o 100% dražší). Postel vydržela přesně do pár dnů před odjezdem, než začala ucházet a my ji museli vyhodit. Nákupem postele na Aljašsce jsme se připravili o možnost reklamace. Kupte si ji spolu se stanem, na kterém máte dokonce uvedeno, jaké velikosti postelí se do něj vejdou.

Nafukování – ani zde nepříjdete o plíce, nafukovací pumpa, která se zapojí do zásuvky v autě vám i velkou postel nafoukne/a v zápětí i vyfoukne do několika málo minut. My jsme ji koupili na Aljašce, kupte si ji v USA rovnou s postelí a dost ušetříte :). Investice do postele nás přišla na 70 dolarů. Podstatně levnější a kvalitnější se však daly sehnat ve velkých obchodních řetězcích, které jsme v Sewardu na Aljašce neměli právě k dispozici. Běžná cena se pohybovala mezi 30 až 40 dolary.

COOLER

Každý Američan má coolerů v autě hned několik. Naopak od ledničky, která se používá v našich krajích a do níž musíte namrazovat boxy, v USA zakoupíte pytle s ledem téměř v každém obchodě a na benzínce. Led se umístí do cooleru a tímto chladíte pití a potraviny (vydrží zhruba 1 den, při chladnějším počasí i 2 dny, ale musíte to stále odlívat). Je to nezbytný pomocník, díky kterému budete moci na svačinu vozit více než sušenky. Vychlazené pití příjde po 600 km přes poušť také velmi vhod.

Cooler si pořiďte také rovnou se stanem. Ceny se odvíjejí od objemu. Malé coolery na dvě láhve pití vyšly na 10 dolarů. Za pořádný box se dalo zaplatit i 50 dolarů.

OSTATNÍ

Kladívko – ušetříte spoustu času a navíc, do určitých druhů zeminy zkrátka stanový kolík nezabijete. Kladivo stojí cca 5 dolarů a oceníte jej jako nepostradatelného pomocníka.

Smetáček a lopatka – zakoupili jsme tyto malé společníky za 2,50 a to právě z důvodu, že jsme projeli pískem, blátem, lesem a pokud nechcete ležet na přírodním základě, mějte uklízecí pomůcku po ruce.

Lékarna na cestách je nezbytností.

Pořiďte si deky a podestelte se minimálně pod postelí, ať zabráníte průchodu zimy od podlahy. Dvě deky za pár dolarů uvezete. Mějte také náhradní deku na přikrytí.

Dostatek silného REPELENTU mějte vždy po ruce. Ač jsme tomu sami pořádně nevěřili, Aljaška byla opravdu rájem komárů všech velikostí. Občas bychom se bez kvalitního spreje nevzdálili od auta

REZERVACE

Jedete si takto Amerikou a říkáte si: “Kde vůbec najdeme nějaký kemp?“ Pokud si chcete ušetřit zbytečné starosti, najeďte na stránku:

http://www.reserveamerica.com/

awufpf

Zadejte žádanou oblast, vyplňte, zda potřebujete místo pro stan, karavan nebo toužíte po kabině (lodge). My jsme samozřejmě vždy zadali stan, takže nyní přiblížím postup objednání stanového místa.

Poté, co navolíte datum a počet zvolených nocí, nabídnou se vám všechny kempy z okolí, které jsou na stránkách registrovány. Můžete vybírat ze státních (umístěny ve státem spravovaných oblastech) nebo ze soukromých (dražší, ale lepší vybavenost). V sezóně je lepší rezervovat si místa co nejdříve, protože na internetu je jich jenom omezený počet a mohou být vyprodána. Mimo sezóny klidně rezervujte i pouhý den předem. Poté, co vyberete kemp, při rozklinutí detailu  si dobře ověřte jeho vybavenost – zda jsou tam sprchy, WC, gril, stůl, parkování u stanu apod. Dále vyberte, zda vám stačí místo bez elektřiny, nebo potřebujete zásuvku (tyto místa jsou spíš koncipovány pro karavany a jsou s příplatkem). Dále je tam uvedeno, zda si můžete do kempu vzít mazlíčka, možnost koupání a zda se v oblasti můžete obávat nevítané návštěvy např. V podobě medvídka. V rámci internetové rezervace bývá často taktéž zobrazena fotografie vybraného místa.

Na stránkách si poté vybrané místo zarezervujete a kartou rovnou zaplatíte – pozor, zde doporučuje mít VISA kartu, která v tomto případě nikdy neselhala. MaterCard nás bohužel v několika případech pěkně vypekla.

A JE TO – právě jste si koupili své místo v lese a nyní můžete v klidu cestovat a přitom vědět, že máte kam složit hlavu. Hledejte označení pro kemp, shodné pro celou Ameriku, následně cedule s nápisy konkrétního místa.

Yellowstone National Park sign at the North Entrance; Jim Peaco; October 1992Tent-Camping-Sign-X-RM-010 stelprdb5186733

MÍSTO NA KEMPOVÁNÍ

Dojedete na místo a vůbec nevíte, co dělat, jste přece jenom ve svém prvním kempu v Americe. Je už pozdě a pokladna je zavřená. V tuto chvíli přicházejí na řadu speciální obálky a schránka, která je tam právě pro případy opozdilců. Pokud místo přes internet nemáte rezervované, projeďte kemp a v případě volného místa zaparkujte a vraťte se k obálkám, vyplňte všechny dokumenty a vhoďte je spolu s požadovanou hotovostí za celý váš pobyt do schránky.

Pokud máte místo předem rezervované, bude již u vašeho místa cedulka s vašim jménem.

camp 1552 (1) camp 1550 (1)

Pokud to pokyny parku nařizují, vyplňte opět potřebnou dokumentaci a vhoďte (tentokrát bez peněz) do schránky. Případné nejasnosti nebo nedorozumění jsme pak řešili následující den se správou parku. Vždy bez komplikací.
Veškerá potřebná dokumentace k ubytování se vždy nachází na přehledném místě, zpravidla u vjezdu do kempu.

Na jednom místě může být postaveno i více stanů – omezení pro počet stanů a lidí najdete v popisu kempu.

U každého místa na kempování v USA je:

  • Piknikový stůl.
  • Gril nebo ohniště (zpravidla bývá i oboje).
  • Místo pro stan ( buď stanujete na strávě, v lese, pokud je terén nevhodný, je tam přímo určená plocha, vysypaná speciálním štěrkem pro postavení stanu).
  • Parkoviště pro auto ihned vedle kempovacího místa.

camp 1554 (1)  IMG_7497 IMG_6249 3190395_f260  camp 1548 (1)  camp 1549 (1)

O všech těchto náležitostech se informujte na stránkách kempu, mají to tam podrobně vypsané. Nemůžete očekávat, že každý kemp je stejný, proto se o těchto náležitostech ujistěte.

Sociální zařízení je zpravidla společné. Sprcha v některých kempech není, obvykle tam, kde se dá plavat nebo je náročný přívod vody. Setkali jsme se také s extra placenými sprchami, takže čtvrťáků mějte pro jistotu vždy aspoň pár v kapse.

Prádelna – bývá spíš v soukromých kempech, ve státních ojediněle. Za pračku i sušičku se platí čtvrťákama, je to často dražší než ve městech, proto se stavte vyprat spíš tam, když budete mít čas :)

Obchod – ve velkých národních parcích nebo kempech najdete obchod se základním vybavením. Téměř vždy si můžete koupit v kempu dřevo na oheň (cena dle lokace, v sezóně cca 6 dolarů/balík) a také je tam zásobárna na led. Obchody jsou zde drahé, proto je lepší překročit hranice parků a rezervací s výbavou, kterou už na místě nakupovat nemusíte.

STÁTNÍ KEMP

Má všechny uvedené náležitosti. O pořádek v parku se starají tzv. rangeri, kteří jsou nápomocni návštěvníkům a zároveň drží dohled nad jejich chování. Ve většině státních kempů je zakázán alkohol (jak jste mohli číst ve článcích z cesty) a za porušení tohoto předpisu dostanete nemalou pokutu. Státní kempy jsou rozlohově větší a jsou ve většině státních, národních přírodních rezervací, apod. Dejte si pozor, kempy ve velkých parcích – Yosemite, Yellowstone – bývají vyprodané už před 9 hodinou ranní, jejich rezervaci pro jistotu udělejte ihned, jakmile se pro návštěvu těchto parků rozhodnete. Ve známých parcích je také vyšší cena za kemp, zatímco v rezervacích kolem menších měst se můžete s cenou dostat i na 15 dolarů/noc/stan.

IMG_6307 camp 1547 IMG_5594

SOUKROMÝ KEMP

My jsme se setkali s dvěma typy a je jich po USA samozřejmě mnohem více. Největší řetězec soukromých kempů má KOA (kei ou ei), kterou poznáte díky specifickému znaku. V kempech je široká škála aktivit pro děti, včetně bazénu a dalších atrakcí. Proto očekávejte čilý turistický ruch. My jsme si v tomto kempu, především v oblasti L.A.  zažili své zklamání a proto jej doporučit nemůžeme, pro mne jsou nadále nezapomenutelné velmi špinavé a neuklizené toalety a sprchy.

camp 1546 (1)  camp 1549

Jellystone – aneb kemp Médi Bédi, http://www.campjellystone.com/

Už jen podle názvu můžete vidět, že tento kemp je svou tématikou upnutou ke slavné kreslené postavičce také koncipován k dětem. My jsme zde byli vždy velmi spokojení. Čistota, prádelna a velmi milý personál vás uvítá u každé vstupní brány. Pozor, Jellystone kempy ale nesahají na západ dál, než za hranice Colorada, najdete je tedy spíš na východním pobřeží.

Kempy v Americe naleznete skutečně všude. Udělejte si přestávku na kávu ve Starbucksu a vyhledejte si své stanovací místo s dostatečným předstihem. Kempy naleznete ve všech přírodních rezervacích, parcích, rekreačních oblastech a v oklí větších měst.

Nebojte se navštívit turistická  informační centra, jejich pracovníci Vám nejen vřele doporučí možnost ubytování v okolí a dají vám potřebný seznam pro každou zemi (oblast), ale v případně nejasností vám mohou nocleh i zarezervovat. Na hranicích mezi státy naleznete tzv. Welcome center – v těch naleznete seznamy kempů vždy.

Pokud se jedná o Aljašku – seznam kempů najdete v knížečce, kterou si vyzvědněte v informačínm centru, jsou tam jejich seznamy a mapy.

MEDVĚDI a divá zvěř

Pokud se obáváte nemilé návštěvy v průběhu noci, dbejte všech přiložených rad, které naleznete při ruce v každém kempu, kde je přítomnost medvědů aktuální. Nenechávejte ve stanu nic, co by mohl mědvěd ucítit (což může až na 30 km) -

  • veškeré jídlo a pochutiny
  • veškerou kosmetiku, vč. zubních past
  • aromatické věci
  • nápoje, vč. čisté vody

Vše si bezpečně uložte do kovových beden, které budete mít u stanu připraveny. Pokud tam bedny nejsou, není se čeho bát, medvědi do té oblasti nezacházejí. Pokud také máte rádi své auto a bedny jsou v dosahu, přendejte si aromatické věci také z něj, medvěd si ho otevře způsobem, který budete pojišťovně jen těžko vysvětlovat.

V některých místech je medvědů opravdu hodně, ale nechtějí vás v žádném případě potkat, jsou mlsní a vaše zásoby je mohou zaslepit a můžou se stát agresivní při jejich dobývání. Nevěřte okolním rodinám, že stačí jídlo uschovat do cooleru. Přeci jenom, v případě, že se už medvídek začne dobývat do stanu, američané poradí je jedno – fight back (viz samostatný článek).

Doufám, že jsme vám ukázali jak snadné je se v USA ubytovat a zároveň se důkladně na kemping připravit. Věřte tomu, že si ho užijete, i když nejste skalní fanda outdoorových aktivit.

Pokud vás zajímá něco konkrétního, neváhejte nás kontaktovat na email cestasveta@gmail.com.

Jako poslední bychom Vám rádi představili tabulku s kempy, které jsme navštívili na našem road tripu, třeba vám jejich hodnocení a seznam pomůže při plánování vaší vlastní cesty :)

Hodnocení navštívených kempů

USA – tam

Greenbelt - Maryland
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** *** ***** dřevo vedle stanu v lese A A A N N
Pilot Mountain State Park - Severní Karolína
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** ** ***** dřevo vedle stanu les/plošina A A A N N
Elkmont - Great Smoky Mountains,Tennessee
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** N *** obchod parkoviště 15 m les/plošina A A A N N medvědi
BOLDING MILL - Lake Sidney Lanier,Georgia
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna
Státní $ ***/daleko ***/daleko **** dřevo parkoviště 10m les/plošina A A A A N
Yogi Bear's Jellystone Park - Bremen, Georgia
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ ***** ***** ***** obchod vedle stanu na trávě A A A N A
Holmes County - Mississippi
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** * *** N vedle stanu v lese A A A N A
Chicot State Park - Louisiana
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** *** *** N vedle stanu v lese A N A N A hmyzí invaze
Huntsville State Park - Texas
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** N *** N vedle stanu v lese A N A N N aligátoři
Lavonia - Texas
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** N *** N parkoviště 10 m na trávě A A A A N hmyzí invaze
Yogi Bear's Jellystone Park - Kansas City,Kansas
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ ***** ***** ***** obchod parkoviště 15 m na trávě A N A N A
Yogi Bear's Jellystone Park - Rocky Mountains,Kolorado
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna
Soukromý $$ **/daleko **/daleko ***** obchod vedle stanu plošina A N A N A
Yogi Bear's Jellystone Park - Black Canyon,Kolorado
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ ***** ***** ***** obchod vedle stanu na trávě A N A N A
Green river State Park - Utah
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $$ **** **** *** N vedle stanu na trávě A A A N N hmyzí invaze
KOA Grand Canyon - Arizona
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ * * **** obchod vedle stanu písek/hlína A N A N A
Hilltop - Las Vegas,Nevada
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ **** ***/$ **** N vedle stanu v lese A N A N N problém s rezervací

ALASKA

City Campgrounds Seward - Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** **/daleko/$ *** město na dosah vedle stanu na trávě A A A N N krásný výhled
City Campgrounds Homer - Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** N *** dřevo parkoviště 5 m kamenitá pláž N N N N N krásný výhled
Matanuska River Park, Palmer,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ **** **** *** N vedle stanu na trávě A A A N N
Tonsina River Lodge - Richardson HWY., 79.1 mile,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní free **** ***/$ *** N stání 5 m od stanu na trávě A N A N A hmyzí invaze
Eagle's Rest RV park - Valdez,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $$ ***** ***** **** obchod pvedle stanu na trávě A N A N A
Tanana Valley Campground and RV park,Fairbanks,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $$ *** ***/daleko **** N vedle stanu v lese A N A N N hmyzí invaze
Denali Grizzly Bear Resort - Denali,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $$$ *** *** *** obchod vedle stanu v lese A N A N A
Talkeetna boat launch and campground,Alaska
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $$ *** ****/$ **** obchod vedle stanu v lese A N A N N

USA – zpět

North KOA Los Angeles, Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$$ *** *** *** obchod parkoviště 500m na trávě N N A A A zrušení pobytu kvůli hluku
Malibu Beach RV park - Los Angeles,Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$$ ***** ***** **** obchod parkoviště 15 m písek A A A A A
Coastal Dunes RV park - Oceano,Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ *** ** *** N vedle stanu na trávě A N A N A
High Sierra RV & Mobile Park - Oakhurst,Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ *** N *** N vedle stanu štěrk A N A N A
Candlestick RV Park - San Francisko,Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$$ ***** ***** ** obchod vedle stanu na trávě A A A N A
LOGGER CAMPGROUND - Reno,Kalifornie
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ **** N **** obchod vedle stanu v lese A A A A N
East Canyon State Park - Salt lake City,Utah
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** N *** N vedle stanu štěrk/plošina A N A N N
Lizard Creek Campground - Grand Teton National Park
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** ****/daleko ***** obchod parkoviště 20m v lese A A A N A medvědi
Lazy J RV Park and Campground - Rapid City,Jižní Dakota
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Soukromý $$ **** **** **** obchod vedle stanu na trávě A N A N A
Indiana Dunes State Park- Chicag, Illinois
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ **** **** **** N vedle stanu na trávě A N A N N
Evangola State Park - Lake Erie,New York
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ** ** *** N parkoviště 150m na trávě A N A N N
Wompatuck State Park - Massachusetts
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ *** *** * N vedle stanu v lese A A N N N hluk a podnapilí
Nickerson State Park - Cape Code,Massachusetts
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ **** *****/daleko **** N vedle stanu v lese A A A N N
Granville State Forest - Massachusetts
Vlastnictví Cena WC Sprcha Personál Vybavenost Parkování Umístění gril voda stůl koupání prádelna Pozn.
Státní $ ***** ***** **** N parkoviště 10 m v lese A A A N N medvědi
Ubytování
2 votes, 5.00 avg. rating (95% score)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

HTML tags are not allowed.