browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Stravování

 

Stravování v USA

Možná vás překvapí, proč jsme se rozhodli stravování v USA věnovat samostatnou kapitolu. Náš článek vás zavede do světa bezpočtu možností a kuchyní, které naleznete i v těch nejzažších koutech USA. Nechceme vám přibližovat tradiční kuchyni, berte to jako doporučení toho nejlepšího, co můžete v USA ochutnat a pár rad, čemu se raději vyhnout. Celkově však v USA platí především jedno – dejte si co chcete, kolik toho chcete a nakombinujte vše podle libosti :)

 

O našem jídelníčku

V prvé řadě chci přiblížit, jaké to bylo pro nás. Cestovali jsme autem a neměli jsme ledničku ani cooler (viz kapitola ubytování). Ten jsme si koupili až po nějaké době, a to ve zmenšené velikosti především na pití, které bylo v opravdu horkých dnech vzácným artiklem. Na Aljašce jsme měli to štěstí, že jsme dostali větší cooler půjčený přímo z autopůjčovny a tím se nám převoz pití rozšířil ještě na možnost nakoupit si zásoby jídla v obchodě.

Náš den začínal zpravidla snídaní v některém z dinnerů, ojediněle zakoupením něčeho na zakousnutí ve velkém supermarketu, oběd jsme při cestách vynechávali a uspokojil nás v případě nouze menši snack, večeři jsme pojali grandiózně díky grilu nebo ohništi, který byl k dispozici v každém kempu,  zásoby jsme nakoupili vždy v supermarketu před kempem a večer se spustilo grilování.

Petr_denali doma_listopad_13 1543 (1) doma_listopad_13 1542 doma_listopad_13 1542 (2) doma_listopad_13 1542 (1) doma_listopad_13 1544

RESTAURACE

Je jich zde mnoho na výběr a rozhodně stojí za to čas od času něco vyzkoušet. S ohledem na to, že večeře pro 2 stojí od 35 dolarů bez pití, nechali jsme si to pouze na opravdu zvláštní příležitosti, jako na Aljašce, kde jsme ochutnali speciality z ryb a to ne jednou (doporučujeme především nevynechat fish and chips, halibuta a lososa).

IMG_8339 IMG_8346 IMG_8351

DINNER

Dinner je typické americké bistro, které při svých cestách rozhodně nesmíte minout. Znáte jej ze spousty filmů a seriálů. Jsou proslulé především díky nekončícímu hrnku kávy, který vám personál ochotně stále nalévá. Vodu zde dostanete povětšinou zdarma, k tomu si můžete poručit ještě sladký nápoj, což je v USA zvykem (juice, Coca Cola, sladké mléko).

V nabídce naleznete všechny možné známe typy snídaní – vajíčka na všechny způsoby, omelety, světoznámou slaninu, sendviče a rozsáhlý ansábl lívanců – pancaces – které se jí na sladko nebo se slaným máslem (vždy ale mohutně zalité javorovým sirupem).

Pro odzkoušení toho nejzajímavějšího se zastavte v dinneru někde na vesnici a posaďte se mezi místní. Obsluha se bude usmívat a nabídne vám to nejlepší ze své nabídky. Bývá zvykem, že si snídani nakombinujete podle svých potřeb. Nám také chvíli trvalo najít tu správnou kombinaci a to především z toho důvodu, že americké sladké (francouzké) toasty, silně pocukrované a zalité sirupem jsem viděla rodinu bužírovat společně s velkými kusy slaniny. Američané si zalévají většinu ze svého jídla pověstným sirupem, vč. vajíček, slaniny, párečku, (není to javorový sirup, který je příliš drahý, ale je to kukuřičný sirup). Stejně tak si mažou toasty marmeládou právě ke kombinaci vajíček se slaninou. Jediné štěstí je, že američani tolerují naplno chutě každého jedince a všechno donesou zvlášť a je už jenom na vás, co z nabídky odzkoušíte.

Jednoznačně budete odcházet z dinneru velmi spokojeni a najedeni. Cena za takovou snídaní je od 9 USD – 15 UDS za osobu, záleží na místě a velikosti snídaně.

Pár gurmánských tipů:

 • BRAMBORY ke snídani se podávají vždy a to ve dvou variantách – hashbrowns – nastrouhané brambory zprudka opečené z obou stran, pokud vám tato varianta nesedí, objednejte si chips – opečené brambůrky, pokud to nenabízejí, nevyhovuje ani jedna varianta a uvažujete, čím to nahradit, nebojte se říci ci o hranolky – french fries (lze natrefit i na hranolky ze sezonních sladkých brambor – neváhejte a vyzkoušejte).

hash_browns_featured hashbrown mcdonalds-Hash-Brown

 • VAJÍČKA – pokud na ně dostanete chuť, automaticky se předpokládá, že nahlásíte obsluze, kolich jich chcete a na jaký způsob. Pokud si chcete dát u nás známé volské oko – nahlaste – OVER – a k tomu stupeň propečení, nejlepší je rozhodně medium, kdy jsou oka „ťip ťop“. Pokud si přejete dostat míchaná vejce – nahlaste SCRAMBLED. Ostatní úpravy vajíček – omelety nebo vejce benediktus – naleznete v jídelním lístku zvlášť.
 • STEAK and EGGS – populární flákota masa s vajíčky patří mezi snídaňový hit n. 1. Vyzkoušela jsem na Aljašce, kde toto jídlo rovnám ke slovu famózní, pokud přejíždíte Severní Ameriku a dostanete chuť na kus pořádného masa, pohlídejte si stupeň propečení, my jsme se na tom mírně vypekli (škoda, že ne to maso).
 • Biscuits and gravy – zajímavé jídlo, které patří ke kolorytům Ameriky a je tam velmi oblíbené, rozhodně jej vyzkoušejte, pokud máte rádi experimenty. My jsme toto jídlo zhodnotili jako houstičky (americké biscuits) , zalité hutnou, smetanovo-salámovou omáčkou, která ani jednomu z nás po ránu nesedla. Chuť toho pokrmu se liší v závislosti na kraji :)

biscuits-and-gravy-e1327273264297 biscuits  Biscuits_Gravy_Combo.png.900x900_q85_crop-,_upscale

 • PEČIVO – v nabídce je tmavý/světlý toast, anglický muffin a zmíněný biscuits, jako přílohu si američané také objednávají pancakes.

toast-whitebread-wheat-toasted mcdonalds-Sausage-Biscuit-Regular-Size-Biscuitenglish-muffins-in-a-stack-isolated-on-white-background  Pancakes_Ihop

dennys-logonew

Denny’s je koncipován jako fastfood, ale vypadá a vaří jako klasický dinner. Příjemné prostředí a obsluha vás budou provázet po většinu spojených států (není na Aljašce!). Můžete si objednat klasické menu, ala vajíčka, slaninka a toast nebo si vybrat z obrovskémho množství salátů, omelet, pancaces a sendvičů. Denny’s je zpravidla levnější nežý kasický dinner, už od 7 USD si můžete dát opravdu syté a dobré, kvalitní jídlo.

V neposlední řadě je třeba říci, že DINNERY slouží nejenom jako snídaňárny, ale přes den hostí své hosty hamburgery až do večera, kdy nabízejí steaky a podobné speciality. Jsou k dispozici téměř nonstop a na chuť si tam příjde téměř každý. Dinnery mají své kuchyně a vše si tak připravují, tím se oddělují od fastfoodu. Snídaně jsou přece jenom specifikum Ameriky, která je zvyklá chodit se ráno najíst takto do společnosti.

Dennys-Grand-Slam dennys-double-cheeseburger4 dennys-mac-n-cheese-patty-melt-signature9dotcom

 

 

Friendlys_logo_lg

Friedly’s je spíš dinner, do kterého můžete zasednout ke klasickému stolu k hamburgeru, sendviči a pořádné kopě hranolků. Pokud nemáte rádi klasický fast food, rozhodně zvolte aspoň jednu návštěvu. Tento řetězec se vyskytuje především na východním pobřeží a vyznačuje se také ještě ohromným zmrzlinářským pultem, kde si můžete poručit kila vynikající zmrzliny, přelité polevou a ještě okořeně o ovoce a další lahůdky.

 

FASTFOODY

U nás si pod tímto pojmem představíte McDonalda, KFC a Burger Kinga. Samozřejmě všechny tři naleznete také v USA, k nim však připočtěte nespočet dalších variant. Ty nejznámější vám tady zhodnotím. Jídlem ve fastfoodu značně ušetříte, jedna porce vyjde na 5 – 7 USD podle velikosti, avšak kvalita jídla jde oproti dinneru značně dolů. A zde malý žebříček těch nejlepších (za top nejlepší považujeme DENNY’S, který je zařazen v sekci dinnery).

 wendys-logo copy

Naleznete je po celých spojených státech. Ikona malé holčičky vás roztomile vítá téměř na každém rohu, spolu s nabídkou klasický hranatých hamburgrů. Co se týče snídaňové nabídky, ta ve Wendys mne zaujala nejvíce (Aljaška), hamburgery mají poměrně velké, můžete si vybat od obyčejného po třípatrový, nabídka je omezena pouze na hamburgery z hovězího nebo kuřecího masa, také hranolky mají dle své receptury. Můžete si také dát salát, ten je k dispozici vždy. Můžete si zde dát KAFE na dlouhých cestách, což pro nás bylo rozhodující.

SonOfBaconator copy copy alg-wendys-fries-jpg wendyscollage

subway-logo

Slavná bagetárna, do které si zopakujte slovíčka jednotlivých příloh, které si do vlastnoručně sestavené bagety můžete naporoučet. Subway má po státech téměř více poboček, než McDonald, naleznete je všude. Zaručeně vám naservírují opravdu čerstvou a velkou bagetu, plnou zeleniny. Rozhodně si zde ale nedáte kafe !

RPLC_subway_melt subway-sandwiches Subway-Restaurant

dunkin-donuts-logo-2012

Dopřejte si slaďučké koblížky a k tomu to nesladší pití na světě. Na spravení nalády jeden bostonský krém nikdy nezklame. Dunkini nabízejí neotřelou nabídku aspoň 10 druhů koblih, základní nabídkou slaných snídaní (ta nás ale neohromila) a výbornou kávu. Rozdhoně si můžete poručit některé ze slaďoučkých drinků, cukrem se zde nešetří.

dunkin donuts dunkin-donuts-glazed-donut-sandwich-6fef35ea54b1a6b9eustis dunkin-donuts

Starbucks-Coffee-Logo-Wallpaper

Starbucks nabízí především dobré kafe, od klasického americana po výborné latte. K tomu můžete zakousnout něco s přidružené cukrárny, některé z prodejen nabízejí také sandwiche. Starbucks je poměrně drahý, kávy a koláčky vám tam provětrají kapsu, jediné štěstí je, že jsme si tam nikdy nedali nic, co by nám nechutnalo. Krom americana v Denali Parku, kde káva opravdu nic dobrého nepřipomínala :)

starbucks_coffee___consumerism_by_cutie_kitty_pie starbucks_coffee_by_saldon-d3ilpw6 Digital Camera

tim-hortons-ellipse-logo copy

Kavárna a cukrárna, s nekončící nabídkou pečiva a sladkostí. My jsme si Tima zamilovali především pro kávu, která byla jedna z nejlepších v celém USA. Tim Horstons jsme nalezli především na východním pobřeží, v oblasti Massachussetts a Connecticutu. Toto bistro má neskutečnou nabídku teplých sandvičů, cukrárnu, plnou slaných a sladkých delikates a teplé nápoje pro celou rodinu. Vše je okořeněno skvělým a útulným prostorem.

tim_hortons_2012_holiday_line-up Tim-Hortons timhortonsonline.jpeg.size.xxlarge.letterbox

JackintheBox_logo copy

Typická hamburgrárna nabídne širokou nabídku klasických menu s hamburgery a hranolky. Budete mít problém si vybrat. Porce jsou přátelsky velké, v některých pobočkách také připravují snídaně.

Cinnabon-Logo copy

Sladké, skořicové rolky jsou trochu výjimkou, které potvrzují pravidlo. Ochutnejte tuto skořicovou delikatesu a pochopíte, proč je přes svou jedinečnost rozšířeny po USA (především západní pobřeží). Jste-li milovníky sladkého, budete na Cinnabon s láskou vzpomínat, porce jsou extrémně velké a sladké !

cinnabon.1 cinnabon2 cinnabon

Taco-Bell-Logo-Font

Dáváte-li přednost mexické kuchyni, zaskočte do Taco Bell. Pochutnáte si na nachoz, tortilách a specifikých mexických pokrmech i s salátech. Nabídka je velmi široká, my jsme zde zavítali zhruba třikrát, a ne zrovna nadšeni, záleží co si poručíte. Rozhodně zde nepřipravují speciálně snídani ani kafé.

Taco_Bell_Nachos_828296taco-bell-beefy-nacho tacobell1

BurgerLogo

Burger King je rozhodně mnohem lepší kdekoliv jinde, než v ČR. Nabídka je velmi široká, hamburgery jsou velké.  Naleznete speciálně připravené snídaně a kafčo, bohužel je ale cena poměrně vysoká.

arbys-logo

Rozhodně vyzkoušejte speciálně připravené bagety s roastbeefem a šunkou. Možná budete mít dojem, že majonézy je už trochu moc, ale jako změna – proč ne. My jsme zde byli pouze jednou a spokojenost byla přiměřená, rozhodně si k menu poručtě speciální kroucené hranolky !

Arbys-French-Dip-and-Swiss-Toasted-Sub Arbys_Curly_Fries_-_Kids_1_92917 sandwich-arbys-coupons

pizza-hut-logo

Je dobrým zpestřením na cestách, každopádně, na mnoha místech v USA si dáte lepší pizzu za obdobné peníze. Jako varianta je to super. Často je spojena např. se subwayem na benzínových pumpách. Pizzu připravují od opravdu mini – po klasickou velkou.

Carls-Jr.

Klasická nabídka hamburgerů a hranolků, není to špatné, nikterak výrazné. Snídaně jsou z rána v nabídce, ale není to nic, na co by se nedalo zapomenout.

Mcdonalds_logo

McDonald je klasickým řetězcem, který známe i u nás. V USA vás rozhodně ničím nepřekvapí. My jsme z důvodu šetření zavítali několikrát na snídani, a jsme nuceni podotknout, že mají dobré kafe, ale porce žalostně malé. Když vám na táce přistanou míchaná vejce, která jsou vylisovaná z nějaké mašiny, zvážíte, zda raději nezajít příště někam na čerstvou snídani.

kfc

KFC nabízí v USA mírně rozličnou nabídku než u nás. Pro mne těch pár oschlých kousků kuřecího značilo velké zklamání.

 

Ve výsledku pro nás jednoznačně zvítězili dinnery, které nabízejí domácí kuchyni, Denny’s a Friendly’s a potom pár těch nejlepších fasfoodů jako je Wendys nebo Starbucks.

Take away – naopak od naší země je v Americe možnost nabrání občerstvení do auta velmi populární, ráno se u fastfoodových řetězců běžně tvoří kolony milovníků snídaně.

NÁKUP POTRAVIN

Jak jsem již zmínila, většinu večeří za náš pobyt jsme si připravili sami. Započali jsme v prvním kempu ve Washingtonu, kdy jsme na prudký oheň, prudce vhodili párky, po několika málo sekundách je klackem vytáhli z ohně a pochutnávali si jako největší králové. Toto se odehrálo taky v Great Smokey Mountains, než se k nám po cestě přidala obracečka na gril, uhlí a také podpalovač, který oheň vzkřísí téměř během několika vteřin. Zkrátka jsme zkušenosti a potřebné nádobí nabírali až po cestě. Po pár dnech jsme již spokojeně grilovali klobásky, nad ohněm, který sympaticky plápolal, po pár týdnech i první maso, dokonce jsme si na grilu začali připravovat hamburgery a typickou americkou slaninu. K tomu na stole čekalo pečivo a zelenina. A abychom to mohli spláchnout něčím dobrým, protože alkohol byl téměř všude v kempech zakázán, měli jsme také nakoupen jeden karton plechovek s colou a pravidelně jsme také doplňovali zásoby vody (čtvrtlitrovky v balení po 25 – 30 ks). Rozhodně není pravda, že by byla voda dražší než sladké pití.

wmt_logo_2

Nejrozšířejnější řetězec po USA, kde najdete od potravin po sportovní vybavení naprosto vše – hračky, elektroniku, kempovací vybavení, drogerii i lékárnu.

Cenově je výhodný a má velmi dobrou nabídku pečiva, zeleniny (včetně předpřivených vynikajících salátů i se zálivkou, nebo táců s brokolicí, mrkví a další čerstvou zeleninou), v regálech určených ke grilování naleznete skutečně širokou nabídku klobás, hotdogů, hamburgerů nebo marinované maso (vždy v celku).

POZOR ! Walmart (stejně jako Target) na Aljašce naleznete v Anchorage a v Palmeru, pokud vyjíždíte na okruh po zajímavých místech, ať už směr Valdez nebo Denali, mějte u sebe cooler a nakupte základní zásoby na jihu ve větších městech. Když budete nakupovat v menších městech Aljašky, budete platit o mnoho více.

target-2013

Target je obdobný typ supermarketu jako Walmart, naleznete zde opět vše pod jednou střechou. Na rozdíl od Walmartu se často objevuje i v menší podobě, kdy nabídka zboží a hlavně čerstvého pečiva je výrazně omezena.

SWY_R_HRZ_CLR copy

Nakupovali především na Aljašce, je zde poměrně draho. Nabídka je mnohem užší než ve dvou předchozích řetězcích. Potraviny, drogerii a základní lékárnu ale nakoupíte. V ojedinělých případech naleznete i jeden regál s kempařským vybavením.

NOUZOVÉ PŘÍPADY

I nám se stalo, že jsme se opozdili nebo nám ojediněle nevyšel plán a nestačili jsme nakoupit, nebo se najíst. Pamatujte, že:

 • pití je vždy důležitější než jídlo
 • pokud zalehnete hned, jakmile se zakempujete, tak to v klidu přežijete
 • v nejhorším případě vždy můžete něco ukořistit na benzínce

V závěru bych jenom ráda řekla, že v USA máte všechno na dosah, v obchodech najdete vše pod jednou střechou, dálnice lemují desítky fast foodů a kaváren a můžete si vymyslet chuť, kterou jenom chcete. V žádném případě neplatí, že jídlo je v USA levné, neplatí ani to, že sladké nápoje jsou levnější než voda. Pokud chcete ušetřit, nakupujte ve velkých centrech v předstihu a zkuste si zagrilovat v kempu místo honosné restaurace. Tam se určitě najíte také dobře, ale je to poměrně drahé. Rozhodně se však nevzdávejte toho, aby jste nevyzkoušeli pravý hot-dog v Chicagu, mořské plody v přístavech v San Francisku, pravou americkou pizzu, steak, fantastické snídaně nebo ryby na Aljašce, zkrátka, v USA si příjde na chuť každý !

Petr_matanuska doma_listopad_13 1547 doma_listopad_13 1546

 

Stravování
3 votes, 5.00 avg. rating (96% score)

4 comments on “Stravování

 1. Honza on said:

  Ahoj,
  jak jste si prosím půjčovali auta? V článku o Aljašce píšete od místních, domlouvali jste to nějak předem (telefon/e-mail), nebo jste spoléhali na to, že to vyřešíte až na místě? Jde mi o to, jestli je levnější si auto dopředu zarezervovat on-line (na cestovatelských webech jsem našel dobré refrence na web http://www.autopujcovny24.cz/ ), nebo to nechat až na místo kam plánuji vyrazit. Na jaře se chystáme trochu procestovat USA a budeme auto půjčovat vícekrát (asi jako vy), proto budu rád, když mi poradíte.

  Díky.

  • PetrPetr on said:

   Ahoj,
   auto jsme vždy rezervovali, až když jsme přijeli na místo, ale z této zkušenosti můžu doporučit rezervovat přes internet předem! Zaprvné jsou na internetu mnohdy lepší ceny, nebo můžeš narazit na nějakou výhodnou akci nebo využít slevový voucher, které některé autopůjčovny šíří po internetu. Nechávat půjčení auta až na poslední chvíli není nic jiného než stres navíc. Pochopitelně nic z toho neplatí, pokud neřešíš jak co nejvíce na půjčovném ušetřit.
   Auto jsme na cestu z New Yorku do LA a zpět půjčili u Budgetu. Kdybych měl někdy v budoucnu půjčovat auto znova, využil bych nejspíš stejné společnosti. Dobré ceny, připravuju článek na toto téma, kde napíšu více detailů. Na Aljašce jsme nevsadili na nadnárodní korporace a půjčili auto od místního, což se odrazilo pozitivně na ceně. Ušetřili jsme cca 200 dolarů a navíc jsme v tomto rodinném podniku dostali několik tipů co na Aljašce neminout.
   Pokud si plánujete půjčovat více aut, dal bych si pozor na poplatky, pokud auto budete vracet v jiné lokaci, než jste jej půjčili. Tyto poplatky jsou totiž nehorázně vysoké a pro nás např. bylo výhodnější vrátit se autem zpět z LA do New Yorku a tři týdny tam platit parking po dobu pobytu na Aljašce, než ho tam vrátit do Budgetu a zaplatit poplatek za převoz :)

   Poslední článek z Tipů a doporučení má být právě o dopravě, tak snad brzy spatří světlo světa.

   Petr

   • Honza on said:

    Super, díky moc, budu se těšit na článek o dopravě. Jeden z plánů je právě projet USA ze západu na východ (nebo opačně) a to vrácení v jiné lokaci s příplatkem je dobré vědět.

    Ještě jedna věc – je povoleno spát v autě? Respektive, je to v některých státech zakázáno? Děkuji.

    • PetrPetr on said:

     Nocování v autě mimo kempy jsme se cíleně vyhnuli. Plošný zákaz není, ale v různých státech může být zákonem upraveno. Tady nemůžu nic doporučit. Osobně bych mimo kemp nespal. Ale kdyby bylo úplně nejhůř, došlo by možná na parkoviště před obchodňákem.

     Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

HTML tags are not allowed.